״מה, אני לא נורמלי להיוות נורמלי?״ (מאיר אריאל)

כשעבדתי פעם כמדריך במכינה קדם צבאית, אחד המכיניסטים סיפר חוויה חזקה ומשעשעת מההתנדבות שלו במרכז לבריאות הנפש: שאר המתנדבים הפקירו אותו בטעות בפנים בזמן הפסקת צהריים, וכשהוא הבין פתאום שזה מה שקרה הוא ניסה לצאת, אבל לא נתנו לו, כי חשבו שהוא אחד מהמטופלים. ותוך כדי זה הוא התחיל לחשוב בעצמו - ׳אולי באמת אני מטופל פה, ורק מנסה לשכנע את עצמי ואת השאר שאני לא?׳.. (׳ואיך יצא לא סיפר, אבל בסוף יצא׳).

ר׳ נחמן מברסלב סיפר:

"שפעם אחת אמר המלך לאוהבו, השני למלך, באשר אני חוזה בכוכבים, רואה אני שכל התבואה שיגדל בשנה זו - מי שיאכל ממנה יהיה נעשה משוגע, אם כן יטכס עצה. וענה לו: שעל כן יכינו בעדם תבואה שלא יצטרכו לאכול מתבואה הנ"ל. וענה לו המלך: אם כן כשאנחנו לבד לא נהיה משוגעים. וכל העולם יהיה משוגע אז יהיה להפך (ולהכין בשביל כולם אי אפשר) שאנחנו יהיו המשוגעים. על כן בוודאי נצטרך גם כן לאכול מהתבואה. אבל רק זה שנסמן סימן על מצחנו שנדע כל כל פנים שאנחנו משוגע. שאם אהיה מסתכל על מצחך וכן שתסתכל על מצחי - נדע מהסימן שאנחנו משוגע".


אני רוצה ללמוד מהסיפורים האלה דרך כללית לחשוב על עבודה עם הפרעות רגשיות, מחשבות טורדניות וכו׳.. לצורך הנוחות, ולמרות שזה לא פוליטיקלי קורקט, נקרא לזה ״שיגעון״ בשפה של ר׳ נחמן (חשוב לסייג כמובן שזה לא מחליף טיפול בשום דרך אם הוא נצרך).

דבר ראשון - ר׳ נחמן אומר, שמעו, כולם משוגעים, העולם הזה משוגע, אל תיקחו את זה אישית. הדבר הזה שמפריע לך הוא לא חריג, להפך - אם הכל היה בסדר - זה היה חריג. ההבנה הזו בעצמה יכולה מעט להפחית מהאיום שב״שיגעון״.

דבר שני - ״השיגעון״ הוא לא אני. שמתי סימן על המצח שמזכיר לי. ״השיגעון״ הוא מה שקורה לי עכשיו, הוא איפה שאני נמצא, אבל הוא לא אני. 

דבר שלישי - ״השיגעון״ הוא לא אויב. הוא שונה אולי ממה שהייתי חושב שאני רוצה, הוא מפריע למה שתכננתי, לחיים ״הנורמלים״, אבל אם אנסה להיאבק ולהיפטר ממנו עכשיו בכוח - מאד יכול להיות שזה יחריף לי את הבעיה (ר׳ נחמן מתאר עניין חברתי, אבל אולי יותר מזה - זה עלול ליצור מאבק שקשה מאד לנצח בו). ״השיגעון״ הוא אמנם לא אני אבל הוא נמצא פה.

דבר רביעי - אני יכול לדבר עם ״השיגעון״ ולשחק איתו. ס׳תכל על המצח. אם אני יודע שה״שיגעון״ הוא לא אני, והוא לא אויב, אבל הוא פה - אני יכול לנסות להתנהל איתו כמו חבר - לדבר איתו, להקשיב לו, ללמוד איתו, לשחק איתו, לצחוק איתו, לשים לב אליו, לזרום איתו.


ומתוך הנוכחות הפשוטה והבלתי מאיימת הזאת, ״השיגעון״ יכול ללמד אותנו דברים חדשים וגם לקבל ממדים סבירים יותר ביחס לחיים.לקביעת טיפולים:
התקשרו 0507672069 או שלחו הודעת whatsapp