פרשת נח תשפ"א, עדיין קורונה


במחשבה הסינית יש חשיבות רבה למספרים: אפשר להתייחס לעולם כאחד (הדאו 道 הדרך), אותו אפשר לחלק לשניים (יין 陰 ויאנג 陽), לשלוש (שמיים, אדם, אדמה. ושלושת האוצרות. כתבתי על זה פעם), לארבע (עכשיו כותב על זה) וכן הלאה...

יש המון אפשרויות לדבר על יין ויאנג, כרגע הדימוי המרכזי יהיה: יין 陰 (החלק השחור בסמל) - כצמצום והתכנסות. יאנג 陽 (החלק האדום או הלבן בסמל) - כהתרחבות והתפשטות.
החלוקה לארבע היא בעצם פירוט רחב יותר של היין והיאנג שנותנת עוד נקודות יחס ביניהם. הביטוי הפשוט שלה הן ארבע העונות, או חלקי היום: 

1. יאנג קטן. אביב. בוקר. 

2. יאנג גדול. קיץ. צהריים.

3. יין קטן. סתיו. ערב. 

4. יין גדול. חורף. לילה.


אז מה זה אומר? ואיך זה מתקשר לסיפור המבול (וגם לקורונה)?


אפשר להתחיל כל סיפור משלב מסוים. 

את סיפור תיבת נח כדאי לדעתי להתחיל מהיין הקטן: סתיו, ערב, חושבים להתכנס הביתה. "עשה לך תיבת עצי גופר", מתכוננים למבול (או לנגיף הרחוק), מתחילים להצטמצם במחשבה, לבנות תיבה ולחשוב שאולי יום אחד עוד ניכנס פנימה.

השלב הבא הוא היין הגדול: חורף, ערב, ישנים ומכונסים בבית החם. בחוץ גשם, מבול (הנגיף משתולל ברחובות, סגר), אנחנו בתיבה, בבית, לא יוצאים החוצה. כל העולם מצומצם בתיבה אחת. 

ישר אחרי שיא המבול, בחצות לילה, שיא היין, מתחיל לצמוח היאנג, הגשם מתחיל להיחלש עד שהוא נפסק, והשמש יכולה לצאת,

וכך מתחיל היאנג הקטן: אביב, בוקר, חושבים על יציאה החוצה. מתחילים להתרחב, ולהתפשט. נח שולח את העורב והיונה למצוא יבשה (מנסים לצאת מהסגר, לצאת החוצה), בהתחלה ללא הצלחה, בהמשך - יונה עם עלה של זית, ולבסוף - היונה יוצאת ולא חוזרת, בקרוב נוכל לדרוך על האדמה.

ואז מגיע היאנג גדול: קיץ, צהריים. יוצאים מהתיבה, יוצאים החוצה, מגלים שוב את העולם, טועמים מכל דבר, משתכרים, מתפשטים.


ומתוך שיא היאנג היין מתחיל לגדול, ומתחילים שוב להתכנס, אבל זה כבר לסיפור אחר. אולי מגדל בבל.


ואם צריך עוד המחשה - שמתי בתרשים. תהנו:נ.ב: לדרך ההסתכלות הזאת עשוי להיות גם מעט ביטוי בקליניקה, בתור אבחנה ראשונית: כשמנסים להבין באיזה שלב באופן כללי האדם נמצא בתוך סיפור מסויים, או בתוך מחלה.

נ.ב 2: לפי האבחנה שלכם, איפה אנחנו על המפה הזאת מבחינת הקורונה והסגרים?


לקביעת טיפולים:
התקשרו 0507672069 או שלחו הודעת whatsapp