אתחיל עם סיפור מהקליניקה, דווקא של מקרה אורטופדי: גבר בגיל 50 הגיע לטיפול עם כאבי גב שהתחילו לו מהצבא (כ-30 שנה), הוא הגיע יחסית סקפטי, כי הכאב קיים כבר כל כך הרבה זמן. אחרי יחסית מעט טיפולים הוא התחיל להרגיש שיפור, ואז אמר לי את המשפט הבא: ״אני לא יודע אם זה יכול להשתנות, ולא יודע מה אעשה אם הכאב הזה ילך, אני כבר כל כך רגיל אליו״.


כנראה שאברהם אבינו היה במצב מנטאלי דומה כשחשב על יכולת ההולדה והפריון שלו ושל שרה. 

כשאלהים מבטיח לו שכר גדול מאד, אברהם אומר לו בתסכול שהשכר לא שווה הרבה, אם אין לו ילדים שיירשו אותו: 

״מַה־תִּתֶּן־לִ֔י וְאָֽנֹכִ֖י הוֹלֵ֣ךְ עֲרִירִ֑י…. הֵ֣ן לִ֔י לֹ֥א נָתַ֖תָּה זָ֑רַע…״

בעקבות דבריו של אברהם, אלהים עושה את הדבר הבא: 

״ויּוֹצֵ֨א אֹת֜וֹ הַח֗וּצָה, וַיֹּ֨אמֶר֙: הַבֶּט־נָ֣א הַשָּׁמַ֔יְמָה וּסְפֹר֙ הַכּ֣וֹכָבִ֔ים אִם־תּוּכַ֖ל לִסְפֹּ֣ר אֹתָ֑ם, וַיֹּ֣אמֶר ל֔וֹ כֹּ֥ה יִֽהְיֶ֖ה זַרְעֶֽךָ״. 

המענה בהבטחת הזרע הוא מובן, אבל מה העניין של המתודיקה? למה לצאת החוצה? להסתכל לשמיים? לספור כוכבים?


חז״ל עונים תשובה שבעיני יש בה עומק גדול וכיוון טיפולי אמיתי:

    ״אמר לו צא מאצטגנינות [אסטרולוגיה] שלך [שראית במזלות שאינך עתיד להעמיד בן]״.

כלומר: אברהם הסתכל בכוכבים, והבין שלפי האסטרולוגיה (כנראה שזה נחשב אז למדע די מדוייק ;) ) לא יהיה לו זרע, ולכן אלהים אומר לו - ׳שתחרר מזה. אתה לא יודע כלום. צא החוצה. ׳סתכל לשמיים. נסה לספור כוכבים. לא יכול? ואתה באמת חושב שאתה יודע מה יהיה, מה יקרה בעולם?! שאתה יודע אם יהיה לך זרע או לא?! אתה לא באמת יכול לתכנן עד הסוף מה יקרה - אז נסה להיות ספונטאני, ודע שדברים יכולים להשתנות. 


בבעיות פוריות מסוג מסוים יש את העניין הזה, במיוחד כשלכאורה אין שום בעיה רפואית - קורה שהכל מאד מתוכנן, ויודעים בדיוק מה קורה בגוף ומתי - ועדיין אין הפריה ולא מצליח להתפתח הריון. לפעמים (מעבר לטיפול בקליניקה) ההצעה הטיפולית במקרה כזה יכולה להיות - לקחת מעט חופש, להפסיק את הריצה של החיים לכמה ימים, לנסות משהו אחר - לצאת החוצה, לספור הכוכבים, לא לדעת לספור, לא לתכנן - ודווקא מתוך כך לפעמים הדברים מסתדרים מאליהם.


זו דרכו של הדאו 道 - לאפשר לדברים לקרות:

״התוכל להיות באין ידיעה? שערי השמים נפתחים ונסגרים״ 

(דאו דה ג׳ינג, פרק 10, תרגום דאור ואריאל)


 

נ.ב: כמובן שאם אברהם או שרה היו מתקשרים אלי - הייתי אומר להם לבוא לקליניקה ולא מאבחן אותם ככה דרך האינטרנט. מאד לא אתי. וגם לא מקצועי. אבל רציתי להעביר נקודה.

נ.ב 2: זו אפשרות אחת מבין כמה באבחון בעיות פריון בצורה סינית מקווה בקרוב לכתוב על לפחות עוד אפשרות אחת, אולי בעקבות יצחק ורבקה.

נ.ב 3: כתבתי בצורה כללית ולא נכנסתי להגדרות האבחוניות ברפואה הסינית והיפנית כי זה פחות הפורמט. אבל לחברי המטפלים: אני מתכוון לבעיות פריון שבהן הרפלקסים המרכזיים הם במחמם העליון - cv17 וחבריו - ופחות במחמם התחתון. אפשר לחשוב על כך כקשר shao yin.לקביעת טיפולים:
התקשרו 0507672069 או שלחו הודעת whatsapp