כהמשך לדברים הקודמים שכתבתי (מיהו האדם? גוף, נפש וצלם אלהים), אני רוצה להביא את הזהר על מצוות ״שמע ישראל״:

״שמע ישראל ה’ אלוהינו ה’ אחד״.

מצווה זו, לייחד שמו של הקב״ה בכל יום, שהרי כמו שמייחדים שמו של הקב״ה למטה, כך מתייחד שמו למעלה. נמצא שהקדוש ברוך הוא יחיד מעלה ומטה.

מי שמייחד שמו של הקב״ה ישים לבו ורצונו באותו ייחוד שאמרנו, ויחבר כל  איבריו באותו ייחוד באותו רצון, להיות כולם אחד. כמו ששם כל איבריו בסוד האחד, כך למעלה מחבר כל האיברים העליונים באותו ייחוד, להיות כולם אחד.

בשעה שבא אדם ליחד את שמו של הקב״ה, כל חיילות השמים עומדים שורות שורות כדי להיתקן ולהיכלל כולם באותו יחוד, לעמוד בסוד אחד ביחוד אחד. כולם מיתקנים בתיקוניהם כראוי.

באותה שעה עומד ממונה אחד, שמש, העומד תחת רמ״ח עולמות וכולם נקראים איברי הגוף... וזה הוא מלקט שושנים, כמו שאתה אומר ״וללקוט שושנים״, שהם איברי הגוף.

(תרגום לזהר [רעיא מהימנא], ח״ג, דף רס״ג ע״א, המקור למטה)


על פי הטקסט הזה - קיום מצוות ייחוד ה׳ (״שמע ישראל״) הוא בראש ובראשונה עבודה תודעתית של האדם לאחד את איבריו באחדות אחת, כדי ליצור אחדות ב״איבריו״ של הקב״ה (בכל העולמות, שנקראים אברי הגוף על פי הזהר). 

ואיך עושים את זה? 

״ישים לבו ורצונו באותו ייחוד שאמרנו, ויחבר כל אבריו באותו ייחוד ובאותו רצון, להיות כולם אחד״. 

לדעתי, הכוונה של הזהר היא לעבודה מדיטטיבית כזאת: להתרכז במקום התודעתי שבו הכל אחד בתשומת לב (כמו בסרטון הקצר הזה של אלן ווטס). ואז לעבור בתשומת לב על כל האיברים (ברפואה סינית היינו אומרים - לכוון את הצ׳י 氣), איבר איבר, ולחבר אותם תודעתית  אחד אחד לאותו הייחוד – עד שהאדם יתפוס וירגיש את כולו כיישות אחדותית (מוניסטית), וגם מאוחד עם האחד הקוסמי (הקב״ה, הייקום, הדאו 道).

וכאן מגיעה התפיסה המיסטית, שמתאימה מאד לתפיסת ״צלם אלהים״ כנוכחות האל בעולם: כאשר אדם עושה את העבודה הזאת, לאחד את עצמו תודעתית – גם כל חיילות השמיים וכל רמ״ח העולמות, שהם הם איבריו של הקב״ה על פי הזהר – גם הם מתאחדים באותו הייחוד שכולל הכל.


כלי מיוחד שבניתי ויכול להתאים ליישום העבודה התודעתית הזו הוא ״פרק שירה - שירת הגוף״.


(המקור של הזהר למעוניינים: פִּקּוּדָא דָּא, לְיַחֲדָא שְׁמֵיהּ דְּקוּדְשָׁא בְּרִיךְ הוּא בְּכָל יוֹמָא, דְּהָא כְּמָה דִּמְיַיחֲדֵי שְׁמָא דְּקוּדְשָׁא בְּרִיךְ הוּא לְתַתָּא, הָכִי אִתְיָיחָד שְׁמֵיהּ לְעֵילָּא. אִשְׁתְּכַח קוּדְשָׁא בְּרִיךְ הוּא יְחִידָאי עֵילָּא וְתַתָּא. מַאן דִּמְיַיחֵד שְׁמֵיהּ דְּקוּדְשָׁא בְּרִיךְ הוּא, יְשַׁוִּי לִבֵּיהּ וּרְעוּתֵיהּ בְּהַהוּא יִחוּדָא דְּקָאַמְרָן, וִיחַבֵּר כָּל שַׁיְיפוֹי בְּהוּא יִחוּדָא בְּהַהוּא רְעוּתָא לְמֶהֱוִי כֻּלְּהוּ אֶחָד. כְּמָה דְּשַׁוִּי כָּל שַׁיְיפוֹי בְּרָזָא דְּחָד, הָכִי לְעֵילָּא מְחַבֵּר כָּל שַׁיְיפִין עִלָּאִין בְּהַהוּא יִחוּדָא, לְמֶהֱוִי כֻּלְּהוּ חַד. בְּשַׁעֲתָא דְּאָתֵי בַּר נָשׁ לְיַיחְדָא שְׁמָא דְּקוּדְשָׁא בְּרִיךְ הוּא, כָּל חֵילֵי שְׁמַיָא כֻּלְּהוּ, קַיְימִין שׁוּרִין שׁוּרִין, בְּגִין לְאִתְתַּקְנָא וּלְאִתְכַּלְּלָא כֻּלְּהוּ בְּהַהוּא יִחוּדָא, לְמֵיקָם בְּרָזָא דְּחָד בְּיִחוּדָא חֲדָא. כֻּלְּהוּ מִתְתַּקְּנָן בְּתִקּוּנֵיהוֹן כְּדְקָא יָאוּת. בְּהַאי שַׁעֲתָא קַיְּימָא חַד מְמָנָא שַׁמָשָׁא, דְּקַיְּימָא תְּחוֹת רמ''ח עָלְמִין, וְכֻלְּהוּ אִקְרוּן שַׁיְיפִין דְּגוּפָא. ... וְדָא אִיהוּ מְלַקֵּט שׁוֹשַׁנִּים, כְּמָה דְאַתְּ אָמֵר: ״וְלִלְקוֹט שׁוֹשַׁנִּים״  (שיר השירים ו), דְּאִינּוּן שַׁיְיפִין דְּגוּפָא.)לקביעת טיפולים, ו/או דיבורים אחרים:
התקשרו 0507672069 או שלחו הודעת whatsapp