טווינא (推拿) היא טיפול המגע של הרפואה הסינית.

משמעות המילים הן שתי טכניקות מתוך עשרות הטכניקות שמשתמשים בהם בשיטת הטיפול הזו: 推 tui - משמעותה לדחוף, ואילו 拿 na - משמעותה למשוך או לקחת. אולי הסיבה שהטיפול נקרא דווקא על שם שתי הטכניקות הללו קשורה בכך שהן מבטאות תנועה - שהיא אולי הדבר המרכזי שאותו אנחנו מנסים לייצר בטיפול הטווינא - תנועה וזרימה של צ׳י ודם ללא חסימה ותקיעות כדי לשחרר כאב ובעיות נוספות.


ותכל׳ס - איך נראה טיפול הטווינא?

טיפול הטווינא הוא טיפול במגע שמתבצע על הבגדים, אם כי ניתן לפעמים לשלב מעט טכניקות עם שמן, או כוסות רוח, וגם דיקור לפי הצורך וההעדפה של המטופל/ת. לרוב הטיפול מתבצע בעיקר בשכיבה על מיטת הטיפולים או בישיבה.  

המטופלים שמגיעים לטיפול טווינא, מגיעים לרוב בגלל בעיות כאב אורטופדיות: כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי ראש, כאבים בגפיים, כאבי כתף, ברך וקרסול, פריצות ובלטי דיסק, הקרנות לידיים ולרגליים, הגבלות בתנועה וכו׳. אבל כמובן שכחלק מהרפואה הסינית - טיפול הטווינא הוא הוליסטי, ויש אפשרות להשתמש בו גם בבעיות נוספות דרך העבודה על הערוצים ונקודות דיקור. 

בדרך כלל רוב הטיפול הוא מקומי - באזור הבעיה או במקור הכאב, באמצעות עיסוי ומניפולציות שיוצרות תנועה של צ׳י ודם במקום ושחרור של האזור הפגוע. אך בכל טיפול משולבת גם המחשבה הסינית על נקודות דיקור והערוצים שנדרש לטפל בהם לשם פתרון הבעיה.

טיפול הטווינא המודרני, כפי שאני עובד איתו היום, מתבסס גם על הטכניקות הסיניות המסורתיות כפי שכתבתי, אבל גם על הידע האנטומי המערבי, במיוחד האורטופדי, ועבודה על נקודות טריגר (trigger points), ולפעמים ניתן לראות גם קשר בין הגישות המאד שונות הללו.

בקליניקה שלי, בתוך טיפול הטווינא אני משלב לפי הצורך גם טכניקות יעילות נוספות שלמדתי ממקומות אחרים (כמו למשל מהרפואה היפנית, או מעט טכניקות מתחומים יותר מודרניים כמו האוסטיאופתיה).

כמובן שניתן לווסת את עוצמת הטיפול לפי הבעיה וההעדפה של המטופל/ת תוך כדי הטיפול עצמו.

כמו ברוב הטיפולים - בדרך כלל, ככל שהבעיה יותר כרונית ונמשכת יותר זמן נדרשים יותר טיפולים כדי להגיע להטבה משמעותית.


ניתן להגיע לטיפול גם ללא בעיות ספציפיות - כתחזוקה ואפילו כפינוק, כי הטווינא יכולה להיות גם טיפול פשוט כיף - לעבור עיסוי, להזרים צ׳י ודם בגוף, לשמור על הבריאות ולהרגיע את המחשבות.


השיר הראשון בקישור כאן נכתב בעקבות טיפולי טווינא.


לקביעת טיפולים:
התקשרו 0507672069 או שלחו הודעת whatsapp