בעיני יש שתי קצוות של גישות (והרבה אפשרויות באמצע) שאפשר לגשת איתן לבעיה מסיומת אחרי שמזהים אותה: לגשת אליה ישירות ולנסות להשפיע, או לנסות לעבוד בצורה עקיפה (אני יוצא מתוך נקודת הנחה שרוצים לטפל, כמובן שתמיד יש גם אפשרות להתעלם עד שהבעיה תהיה ממש רצינית (: ).

כמובן שגם בתוך כל אחד מהקצוות יש כמה אפשרויות פעולה.

 - הדבר הזה נכון גם לגבי טיפול, אבל גם בבעיות אחרות בחיים.


אביא דוגמה דווקא מהשדה החינוכי - נגיד ילד שצועק הרבה. מה הדרך הנכונה לגשת אליו? האם נפנה ישירות ונבקש שיפסיק לצעוק (בעדינות או בתקיפות)? או שניגש בצורה עקיפה (לֹדבר איתו על דברים אחרים, לנסות להבין אם הוא צריך עזרה במשהו, לבדוק אם החברים שלו יכולים לעזור לו)?

 ניתן לראות, שיש גם כמה אפשרויות שנכנסות גם בדרך העקיפה וגם בדרך הישירה.


ואם הולכים לתחום הטיפולי - האם מטפלים לדוגמה בנקודת כאב ישירות (באגרסיביות או בעדינות)? או שמנסים להשפיע דבר ראשון מרחוק (בדיקור דיסטאלי והאפשרויות השונות שבו/ בטכניקות מגע)?


אז מה התשובה?

הכוונה שלי היא למצוא את הדרך שתהיה הכי יעילה, עמוקה, ואם אפשר גם מהירה. כמובן מהצד השני - חשוב לא לגרום להחמרה (תחשבו לדוגמה על האפשרויות ללכת ישר ולצעוק על הילד שדיברנו עליו, דבר שכנראה יחמיר את הסיטואציה).

ברפואה יפנית בדרך כלל - אחרי האבחנה במישוש - לא ניגשים ישרות לבעיה (כמו שאמר המורה שלי: Don't hit a crying baby), אלא מנסים לשחרר את האזור הרגיש מרחוק - הרבה פעמים זה מספיק, אבל אם האזור לא השתחרר לחלוטין אלא רק חלקית - אז אחרי שמשחררים אותו בצורה יפה - ניגשים בעדינות למקום הבעיה עצמה. 

לפי הגישה הזאת, אם חושבים על זה בהקשר של הדוגמה שנתתי - אז קודם כל נעבוד עם הילד באופן עקיף וננסה לפתור את הבעיה בלי להכאיב ולגרום להתנגדות, אבל אם הבעיה עוד לא נפתרה לגמרי מהטיפול העקיף, ורק אחרי שווידאנו שזה לא יחריף את הבעיה - ניגש ונדבר איתו על הדבר עצמו.


זו בכל אופן הגישה היפנית, שאליה אני מחובר מאד, ואיתה אני עובד בדרך כלל. אבל כמובן שאין תשובה אחת שנכונה תמיד, והכל תלוי במקרה: במטופל, בבעיה, בקונסטיטוציה, ובעוד משתנים שרואים תוך כדי טיפול…

כי יש גם גישות אחרות - כמו דיקור יבש או טכניקות דיקור סיניות שונות (וגם בטיפול טווינא לפעמים) - שילכו ישירות לבעיה, ולפעמים גם יחסית באגרסיביות. הרבה פעמים גם זה עוזר מאד (ולפעמים לא, וזה פשוט כואב, ולעיתים גם יכול אפילו להחמיר מעט את הכאב). אני בדרך כלל מעדיף את הגישה היפנית, אבל לפעמים לפעמים, למטופלים מסוימים, בבעיות מסוימות, כשזה נראה מתאים - אני ניגש גם לשיטות הללו, כי: 

״אל תהי בז לכל אדם ואל תהי מפליג לכל דבר, שאין לך אדם שאין לו שעה ואין לך דבר שאין לו מקום״ (אבות, ד, ג)לקביעת טיפולים:
התקשרו 0507672069 או שלחו הודעת whatsapp