השיטה המרכזית שאיתה אני עובד בקליניקה היא הרפואה היפנית.


עקרונות הטיפול ברפואה היפנית:

הרפואה היפנית היא שיטה יעילה מאד המבוססת על הרפואה הסינית העתיקה. האבחון בה כולל תשאול ואבחנת דופק (כמו ברפואה הסינית המסורתית), אבל יותר מכך - אבחנה במגע - בעיקר של הבטן, הצוואר והגב, דרך מציאת נקודות רגישות הנקראות נקודות רפלקס (מלשון Reflection באנגלית), שיכולות לשקף את המצב של האדם. בדרך כלל הסיבה שנקודת רפלקס משקפת דבר מסוים קשורה באנטומיה שנמצאת מתחתיה בתוך הגוף, ברמה כזאת או אחרת (איברים פנימיים, בלוטות הורמונאליות, שרירים, כלי דם, עצבים, לימפה וכו׳).

בטיפול עצמו השאיפה היא לשחרר את אותן נקודות, בעיקר דרך דיקור של נקודות מרוחקות הקשורות לאותו המצב, בשביל לטפל בבעיה שאיתה מגיעים המטופלים.


דוגמאות לטיפולים:
אתן דוגמא - מטופל מגיע לקליניקה ומתלונן על כאבי בטן שמשגעים אותו. תמיד השאלה היא - מה גורם לאותם כאבים? האם זה אוכל מסויים שהוא אוכל? אולי עניין של אספקת דם? אולי הוא בלחץ (stress) ולכן מערכת העיכול (שמעוצבבת ע״י מערכת העצבים הפרה-סימפטטית שדורשת רוגע) לא עובדת לגמרי כמו שצריך? ואולי משהו אחר לגמרי?

אז לא תמיד פשוט לאבחן, ולפעמים יש כמה דברים שקורים במקביל, אבל בעבודה עם נקודות הרפלקס, אין צורך לנחש - אם מוצאים נקודות שמשקפות מצב של מערכת עיכול עובדים לשחרר אותן בעזרת נקודות דיקור שמטפלות במערכת העיכול, אם מוצאים רפלקסים של סטרס ולחץ (Sympathetic dominance) - עובדים לשחרר אותם בעיקר בעזרת נקודות דיקור שמטפלות בסטרס, וכן הלאה… בידיעה שאם נשחרר את הרפלקס הכאבים ישתפרו.


עוד דוגמא - לגבי בעיות כאב - נגיד, כאבי גב - האם זה עניין נקודתי שצריך לטפל בו בצורה מקומית? אולי הבעיה היא לא במקום עצמו, וכשנוגעים בו הוא לא כואב כמעט בכלל, והנקודה שגורמת לכאב (trigger point) היא בכלל על שריר אחר? ואולי זה בכלל השתקפות של מצב פנימי?

שוב, הטיפול יהיה בהתאם לאבחנה: תשאול, אבחנת דופק, ובעיקר - בהתאם לאבחנה במגע, ושחרור של נקודות הכאב.


בדרך כלל יש צורך לחזור על הטיפול מספר פעמים כדי להגיע להטבה משמעותית (במיוחד אם מדובר בבעיה כרונית שקיימת כבר הרבה זמן).


ייתרונות הרפואה היפנית:

  1. כמובן שהיתרון המרכזי והחשוב הוא היעילות והאפקטיביות של הטיפול.
  2. עוד יתרון גדול בשיטת העבודה הזאת היא המעורבות של המטופל בתוך הטיפול - המטופל הוא זה שצריך להגיד אם נקודה מסוימת רגישה או לא, והאם היא משתחררת במהלך הטיפול. 
  3. מבחינתי כמטפל יש גם יתרון עצום באפשרות לחוש אם הטיפול מצליח יותר או פחות לפי העבודה על הרפלקסים ומידת השחרור שלהם. את השחרור של נקודות הרפלקס אנחנו רוצים לראות בצורה משמעותית תוך כדי הטיפול עצמו, בידיעה שאם משחררים אותן הבעיה ככל הנראה תשתפר. 
  4. יתרון משמעותי נוסף של הדיקור היפני הוא הטיפול העדין והשימוש במחטים דקות מאד, כך שלרוב לא מרגישים כאב כמעט בכלל.


מעט היסטוריה:

האמת שהמושג ״רפואה יפנית״ הוא לא ממש מדוייק, ואני משתמש בו כדי לפשט את העניינים. היה יותר נכון לקרוא לשיטה הזו ״רפואה סינית בסגנון יפני״.

הרפואה היפנית מבוססת על על הדיקור הסיני ועל הכתבים הסינים העתיקים (למשל: ספרי הקיסר הצהוב - הנאן ג׳ינג-Nan Jing, הסו וון-Su Wen והלינג שו-Ling Shu) שהגיעו מסין ליפן סביב המאה השישית לספירה.

רבים מהמדקרים ביפן לאורך השנים היו עוורים. הסיבות כנראה מגוונות. יש אגדה שמספרת שהסיבה לזה היתה סיפור מהמאה ה17 שבו מאסטר waichi sugiama שהיה עיוור - הצליח לטפל בשוגון (השליט) היכן שמטפלים רבים נכשלו. בעקבות ההצלחה נתנו לו סמכויות והוא פתח בית ספר למדקרים עיוורים (מעבר לסיפור - יש גם סיבות נוספות, סוציאליות ועוד..). המדקרים העיוורים פיתחו ודייקו בצורה יוצאת דופן את האבחנה במגע, שייחדה מאד את השיטה של הדיקור ביפן.

כל זה קרה כאשר במקביל בסין, מסיבות שמרניות, הרופאים נגעו במטופלים פחות ופחות, ובתקופות מסויימות - אפילו אבחנת דופק לקחו רק מבעד לפיסת משי (בעשרות השנים האחרונות האבחנה במגע חוזרת גם לדיקור הסיני טיפין טיפין, למשל בטכניקת מישוש הערוצים של ד״ר Wang Ju-Yi, שגם איתה אני עובד בקליניקה לא מעט).

המאסטרים היפניים המרכזיים שבדרכם אני הולך הם: Kiiko Matsumoto, Kyosh Nagano, Yoshio Manaka, Isaburo Fukaya, Ken Sawada, Osamu Ito ועוד..

בעשרות השנים האחרונות יצאה הרפואה היפנית מיפן אל המערב. הרבה הודות למאסטר Kiiko Matsumoto - שהיא אחת המורות והמטפלות המרכזיות והמוערכות של השיטה במערב.אצלי בקליניקה:
בדרך כלל הטיפול בדיקור יפני הוא מרכז הטיפול, אבל לפי הצורך והמקרה, משתלבות בתוך הטיפול טכניקות נוספות - דיקור המבוסס על שיטות אחרות, מוקסה, כוסות רוח, טווינא (עיסוי ופיזותרפיה סינית) וטכניקות מגע נוספות הלקוחות מעולמות מודרניים יותר. פעמים רבות בדרך העבודה שלי מתווסף גם דגש רב על הקשבה לגוף ולמקום הכאב או הבעיה דבר שעשוי להעניק קשר מחודש עם הגוף (ניתן לראות על כך יותר כאן: פרק שירה - שירת הגוף).לקביעת טיפולים ובירורים:
התקשרו 0507672069 או שלחו הודעת whatsapp - שיחת ייעוץ חינם!