״אפקט פלצבו״ הוא תופעה יחסית ידועה, שנחקרת בשנים האחרונות יותר ויותר בעולם הרפואה. מדובר במצב שבו טיפול בתרופת דמה, כאשר מאמינים שהיא תרופה אמיתית - גורם לשיפור ממשי במצב. 

הסרטון הבא ממחיש בצורה טובה הרבה מהכוחות המופלאים של הפלצבו, וההשפעות עליו שנובעות ממשתנים מוזרים:


ההבנה של הכוח של הפלצבו משפיעה מאד כמעט על כל מחקר רציני בעולם התרופות - כדי להבין שתרופה ״עובדת״, צריך להשוות את הטיפול בה עם קבוצת ביקורת שמקבלת טיפול פלצבו, ולהוכיח שהתרופה יעילה מהפלצבו בצורה משמעותית. מחקרי התרופות נעשים ב״סמיות כפולה״ כלומר - גם המטפל וגם המטופל אינם יודעים אם הוא מקבל את התרופה האמיתית או את הפלצבו. הסיבה לכך נובעת ממחקרים שהראו שגם המחשבה והכוונה של הרופא אודות יעילות הטיפול - משפיעה על אפקט הפלצבו.


ההרהור בתופעת הפלצבו העלה בי מחשבות רבות, ואני רוצה כרגע להתמקד באחת מהן1. ההוכחות בדבר קיומו של אפקט הפלצבו מאשרות חד וחלק את ההשפעה של התודעה על הגוף, אבל כמובן שזו לא ההוכחה היחידה. סטרס (לחץ, מתח) לדוגמה הוא תופעה רגשית-תודעתית לכאורה, אבל יש לה ביטויים פיזיים מובהקים הקשורים לפעילות של מערכת העצבים הסימפטטית - הגברת קצב הלב ואספקת דם לשרירי השלד (במקום למערכת העיכול למשל), העלאת לחץ הדם, הרחבת אישונים ועוד… (עוצמת הביטוי תלויה רבות בעצמת הסטרס). חשוב להבין - מה שאנחנו יודעים בצורה מחקרית על ההשפעה של התודעה על הנפש, אלו רק דברים שנבדקו בצורה מחקרית, יש דברים רבים שלא נבדקו, ויש דברים שקשה עד בלתי אפשרי לבדוק, כמו למשל - רמות של כוונה, תחושות לא מילוליות ועוד ועוד…

אני לוקח את מה שידוע בצורה מחקרית ורוצה לטעון שהפלצבו והסטרס (ויש עוד כמה דוגמאות מוכחות כמובן) הם קצה הקרחון של היכולת של האדם להשפיע על גופו, וגם מעבר להם - העבודה הנפשית-תודעתית לגווניה השונים עשויה להשפיע בצורה דרמטית על הבריאות של האדם וסיכויי ההחלמה שלו ממחלות וכאבים (אף שלא תמיד ניתן להוכיח זאת מחקרית).

ראינו כבר שבמחקר התרופות המערבי מנסים לבטל את השפעת התודעה (פלצבו) כדי לבדוק את יעילות התרופה, אבל ברפואה סינית ויפנית הגישה היא הפוכה - אנחנו רוצים לרתום את הכוונה של המטפל ושל המטופל להצלחת הטיפול, דברים שיכולים לפעמים להשפיע דרמטית על הטיפול (ניתן וחשוב לעשות את זה גם ברפואה מערבית, ויש הרבה רופאים טובים שעובדים כך). 

ועוד דבר חשוב - אחרי שהרהרנו בזה קצת, המושג ״פלצבו״ (תרופת דמה) יכול קצת להעליב, אם מתייחסים לתופעה כביטוי של תופעה רחבה יותר כפי שעשינו כאן - כי ההשפעה של התודעה על הגוף היא לא פחות אמיתית (ולפעמים גם לא פחות חזקה) מהשפעה של כדור תרופה על הגוף.


הצעה לעבודה תודעתית-נפשית על הגוף אפשר לראות לדוגמה כאן: שירת הגוף.
לקביעת טיפולים:
התקשרו 0507672069 או שלחו הודעת whatsapp


1. הערת שוליים: אני לא כותב כרגע על הוכחות בתחום הדיקור והמגע לעומת הפלצבו, יש מחקרים לכאן ולכאן, ויש סיבות מגוונות לכך, בין השאר יש שאלה האם מחקר מערבי שמנסה לבחון דברים בעזרת אבחנה מערבית, יכול לעשות לבחון כמו שצריך טיפול שמשתמש בשיטות אבחנה שונות ושפה אחרת, ויש שאלות רבות נוספות, אולי אעסוק בזה בפעם אחרת.